Во Грција рано утрово беше регистрирани првиот смртен случај од коронавирусот, откако почина 66-годишниот маж кој во изминатите денови беше критична состојба, јави дописничката на МИА од Атина.

Лицето беше дел од групата која на 27 февруари се врати од поклоничко патување во Израел и Египет.

Министерството за здравство на Грција соопшти дека 66-годишниот Грк, претходно имал здравствено проблеми, а на 2 март 2019 бил хоспитализиран, а во изминатите шест дена беше префрлен во Одделението за интензивна нега.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.