Грчките пензионери излегоа на протест во центарот на Атина, по што ги кажаа нивните барања до Владата.

Враќање на 13-та пензија, реални зголемувања на пензиите, намалување на даноците на основните производи, се само дел од нивните барања.

Пензионерите велат дека со нивните пензии тешко можеле да го преживеат месецот и затоа бараат поддршка од Владата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.