Утрово, пред Клиничкиот болнички центар во Загреб се собраа околу 30 вработени кои немаат потврда за ковид, што им треба од денес за да влезат на работното место. Тие не сакаат ни да бидат тестирани за ковид.

Најчесто се работи за медицински сестри и техничари, меѓу собраните нема лекари, пренесува порталот „Индекс“.

Не дозволија министерот за здравство, Вили Берош, да им се обрати на новинарите пред болничката зграда, па се обрати до зградата на КБЦ.

Од денес, Хрватска бара од сите вработени во здравствениот систем и институциите за социјална заштита да покажат пасош за Ковид-19, како и посетители и придружни пациенти.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.