Хорор вести пристигнуваат од Белград, каде во стан во населбата Палилула „едвај живо“ било пронајдено осумгодишно девојче, кое со години било чувано како роб во сопствениот дом.

По нејзиниот татко, Урош Пашалиќ (37) е распишана потерница откако неговата сопруга Ивана дошла во полициска станица со скршен нос и модринки под окото и го пријавила за насилство.

Дојде цела претепана и облеана во крв. Таа пријави дека Урош ја тепал и дека во станот има осумгодишно девојче, кое е држено како робинка. Полицијата отишла во станот и наишле на страшна глетка. Малото девојче било спасено, изјавил извор од истрагата за српски „Телеграф“.

Според изворите на порталот, таткото со години јги малтретирал и сопругата и девојчето, кое го држел заклучено во станот. Кога ја пронашле, била во многу тешка состојба и изгладнета, и како што вели изворот – едвај живо.

Откако дежурниот заменик на Првото основно јавно обвинителство Белград бил известен за насилството, на осомничениот му е одредена мерка притвор“, соопштија од Обвинителството.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.