Програмот со докази против поранешниот претседател на Хашим Тачи се избришал ,објави објави специјалното обвинителство во Хаф. Клер Лосон, која е дел од обвинителството се пожалило во потешкотии во работата на компјутерскиот програм во кој се внесуваат докази и списи.Исто така исчезнале голем број докази.

Поради овие „технички“ пробелми Трибуналот ќе работи и во текот на летото кога се очекува и почетокот на процесот против некогашниот командант на УЧК.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.