Поради обилните врнежи од дожд во претходните два дена и штетите предизвикани од излевањето на реките на териториите Лесковац и Власотинце, прогласена е вонредна состојба. Од штабот за итни случаи велат дека се поплавени домови, подруми, дворови, но и земјоделски земјишта.

На целата територија на градот Лесковац, голем проблем е излевањето на канализацијата, особено во селата Доње Синковце, Винарце, Прибој, Залужње и Печењевце, каде што се поплавени и патиштата. Според зборовите на градоначалникот на Лесковац и командирот на Штабот за вонредни состојби, Горан Цветановиќ, сите расположиви екипи се на терен и моменталната состојба е стабилна.

„Водостојот на Власина во моментов е во стагнација, но моравме да воведеме вонредна ситуација“, рече претседателот на општина Власотинце, Братисалав Петровиќ, со цел да ангажира дополнителна механизација и да ги евакуира загрозените жители.

Поплавите не ја заобиколија ниту Општина Гаџин Хан, каде беше прогласена вонредна состојба поради излевањето на реката Кутина, изјави претседателот на таа општина, Милисав Филиповиќ.

Во некои села, водата ги потопи патиштата и ги поплави подрумите на куќите и шталите, посочи тој и вети дека Општината ќе ги покрие штетите што ги претрпе локалното население.

Излевањето на реките Јужна Морава и Врла во општина Владичин Хан поплави куќи во некои села, што претставува голема материјална штета за поединци, вели претседателот на општината Горан Младеновиќ.

Поради поплавите, од денес е вонредно и во општините Бојник и Дољевац, додека во текот на ноќта и денот имаше поплавени куќи и дворови во областа на областите Пирот, Јабланица и Пчиња. Затоа на некои места на југот, локалното население беше евакуирано од своите куќи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.