Демонстрантите 25 ден по ред протестираат во Бугарија, барајќи оставка од Владата на премиерот Бојко Борисов и државниот обвинител Иван Гешев.

И денеска се блокирани главните крстосници во центарот на Софија, каде на 29 јули беа поставени шатори.

Шефот на полицијата во Софија, Радослав Стојнев вчера најави дека ќе биде намален бројот на полицајци, кои го обезбедуваат протестот, поради тоа што за една третина е зголемен бројот на заразени припадници на безбедносните сили со Ковид-19. Тој истакна дека дневно се инфицираат пет до шест полицајци.

Полицијата ги спречи демонстрантите да го блокираат автопатот помеѓу Стара Загора и Хасково, формирајќи кордон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.