Пред Високиот суд во Врање во тек e судење за трговија со луѓе, односно продажба на две девојчиња на трети лица, потврдено е од Вишото јавно обвинителство.

Според нив, на 8 мај годинава беа обвинети Севгуљ Суљејмани од Гњилане и Агрон Бајрами од околината на Бор, поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело „трговија со луѓе“.

Во декември 2017 година тие ги завеле малолетните Т. Ѓ. од Владичин Хан и Н. Г. од Бујановац, кои биле врбувани за време на нивниот престој во Бујановац.

Обвинетите сексуално ги експлоатирале оштетените во Гњилане, кои парите заработени од сексуалните услуги морале да им ги даваат на обвинетите. Обвинетите, исто така, малолетната Т. Ѓ. ја продале за 600 евра во Гњилане“, според ВЈТ во Врање.

Обвинетите добиле притвор, а судењето во овој случај сè уште е во тек.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.