Рекордна победа на Самоопределување на парламетарните избори во Косово на лидерот Албин Курти. Тој ќе може дури и сам да форимира влада.

(фото: Влада на РМ)

Алијансата за иднината на Косово на поранешниот премиер Рамуш Харадинај, доживеа дебакл околу осум посто од грасачите. Покрај нив изборниот праг од пет отсто не успеа да го помине ни Социјалдемократската иницијатива, партијата на Фатмир Лимај, која исто така досега често беше дел од владеачкото мнозинство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.