Во бугарскиот Парламент почна вонредната седница на која се расправа за доверба на Владата на премиерот Бојко Борисов, предложена од опозициската партија БСП поради неуспешната борба против корупцијата.

Тоа е веќе петти пат пратениците да се изјаснуваат за третата влада на Борисов.

Во меѓувреме, пред зградата на Парламентот се собраа демонстранти кои бараат оставка на Владата, но и на јавниот обвинител Иван Гешев.

Гласањето на пратениците за доверба на Владата треба да се одржи 24 часа по завршување на расправата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.