Во словенечкиот регион Крас синоќа околу 800 пожарникари се обидувале да го задржат пожарот под контрола и гаснеле „помали жаришта“.

Поради густиот чад жителите од 10 села превентивно се евакуирани.

Во гаснењето на пожарот денеска ќе се вклучат и 11 хеликоптери, а се очекува во интервенцијата да се вклучи и хрватскиот канадер.

Според метеоролозите дожд во регионот на пожарот се очекува следната недела, најверојатно во вторник.

На 20 јули пожарот од Италија се прошири и во Словенија. Тоа е најголем пожар досега во Словенија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.