Голем пожар го зафати вчера Астрономскиот центар во Анкара. Во инцидентот нема повредени лица.

Врвот на кулата на астрономскиот центар во целост изгоре, а чадот можеше да се види од неколку километри.

Огнот е ставен под контрола, а се уште не е позната причината за пожарот.

Астрономскиот центар во Анкара е отворен во 2007 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.