Во неколку основни училишта во Ваљево пристигнаа дојави за бомби. РТС наведува дека дојавата стигнала и до основното училиште „Ѓута Јалшиќ“ во Белград.

Утрово и во основните училишта во Крушевац добиле заканувачки извештаи за поставени експлозивни направи, потврди за РТС Зоран Асковиќ, шеф на училишната управа. Полицијата е на терен, во тек е контрадиверзантски претрес на сите објекти за кои е испратена анонимна пријава.

Во десетина основни училишта во Ниш пристигнале дојави за бомби, децата не биле ни на училиште, а родителите биле известени.

Има дојави за бомби во сите основни училишта во градската управа на Зајечар. Децата од денеска се префрлаат на онлајн часови до дополнително известување.

Сите училишта во Нови Пазар добија дојави за поставени бомби, како и во Баљевац во општина Рашка. Од раните утрински часови одделенските раководители ги известуваат родителите дека децата не доаѓаат во прва смена додека не заврши проверката.

Гледачите на ТВ Прва јавуваат дека иста е состојбата во Пожега, Бачка Топола и Кикинда.

Според медиумите, извештаи за бомби пристигнале утрово во основните училишта во Ваљево, Прва, седма, петта и шестта.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.