Борисав Јовиќ, последниот член од Србија во колективното претседателство на Југославија во разговор со Стипе Месиќ и Васил Тупурковски потврдува дека за време на распадот и Македонците сакале своја држава и оти има зошто Македонија тоа го сакала.

Македонскиот народ беше оспоруван од Бугарија и Грција. Само ние ги признавме македонскиот народ и македонската република. Македонија доби признание за државата и признавање на нацијата, членство во ООН и позиција да нè примат во ООН. Значи, тие апсолутно имаа позиција да прифатат распаѓање на Југославија-вели Јовиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.