Само еден ден откако беше донесена наредба граѓаните задолжително да носат медицински маски на јавни места за да се заштитат од ширењето на коронавирусот, бугарската влада ја повлече. Министерот за здравство Кирил Ананиев го стори тоа, откако стотици луѓе поднесоа тужба против наредбата, тврдејќи дека нема доволно медицински маски достапни за јавноста. Тужителите тврдат дека законот не треба да се воспоставува сè додека владата не може да издаде доволно маски.

До сега во соседна Бугарија има речиси 400 луѓе заразени со Ковид-19, а починаа 8 пациенти.

Инаку, вчера Светската здравствена организација упати апел дека носењето медицински маски е штетно за здравите луѓе. Сметаат дека тие се потребни еднинствено за болните и за медицинските лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.