Веља невоља користел телефон чија цена достигнувала и до 2000 евра.Толкава сума не бил телефонот туку специјалната апликација „Скај“ која ја користат само најаките криминалци.

Ваквите телефони ги произведува компанијата „Блекбери“ и со него е невозможно да се пробијат разговорите и фотографиите а пораките кои се праќаат кон други корисници веднаш самите се бришат и ги нема во ниту еден сервер.

Во некои држави поседувањето на овие телефони е кривично дело а Американското федерално истражно биро го заплени сајтот на апликацијата „Скај“.Српските власти по апсењето на групата на Веља ангажираа странски експерти по компјутерски криминал за да ги отворат телефоните на криминалците.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.