Голем пожар со денови гори во словенечкиот карст. Пожарникарите во текот на оваа ноќ бранеа села од пожарот, а некои беа евакуирани.

На Фејсбук страницата Пожарникари 112 беа објавени фотографии од измачени пожарникари кои вложуваат натчовечки напори во борбата со огнената стихија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.