Новоформираниот синдикат на производители на суфлаки од Атина објави дека цената на суфлаки, традиционално јадење што го сакаат и туристите и локалното население во Грција, би можела да изнесува до три евра поради зголемувањето на цената на свинското месо во светот.

АНА објави дека по оваа изјава реагирале претставници на синџири за брза храна и продавачи на сувлаки, во обид да ја смират ситуацијата. Многу од продавачите интервјуирани од грчката агенција рекоа дека очекуваат да ги апсорбираат дополнителните трошоци и дека цените на пита гиро и гиро ќе останат непроменети, додека другите беа повнимателни во изјавите и не го отфрлија порастот од 0,1 евро (10 евроценти) да биде на товар на граѓаните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.