Амбасадорите на земјите-членки на ЕУ ќе ги разгледаат преговорите за пристапување на Албанија и Македонија.

Според дипломатски извори цитирани од „Политико“, се очекува Бугарија да каже „не“ за почетокот на првата меѓувладина конференција со Македонија, што е прв чекор назад по патот, пишува БНР новините.

Според документ доставен од Софија до земјите-членки, со кој располага изданието, Бугарија како причина ја истакнува спонзорираната од државата антибугарска идеологија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.