Во голема полициска акција утрово во Белград е уапсена Јована Стојковиќ, антиваксер и претседател на движењето „Живеам за Србија“, под сомнение дека сторила кривично дело предизвикување паника и нереди. Како што пренесуваат српските медиуми, покрај Стојковиќ приведени се и пет лица.

Највлијателни во ова српско движење се докторите, а на 20 март беше одржан протест за укинување на рестриктивните мерки во Србија.

Рано утрово, полицијата со налог за претрес од обвинителството дошла пред вратата на докторката, позната како водач на лобито за анти-вакцинација во Србија. Стојковиќ ги пренесуваше пребарувањето, дискусијата и навредите кон полицијата во живо на социјалните мрежи, а по претресот беше приведена.

Како што неофицијално потврдуваат за „Блиц“ во обвинителството за високо криминал, во тек е голема акција против антиваксерите.

– Во тек е голема акција и пет лица се приведени за лажни тврдења за вакцинација – неофицијално беше потврдено за „Блиц“ од обвинителството.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.