Поранешниот косовски претседател и еден од основачите и член на ОВК, Хашим Тачи, денеска, во своето прво појавување пред т.н. Специјален суд за злосторства на поранешни припадници на ОВК во Хаг (чие полно име е Специјализирани совети и Специјализирано обвинителство на Косово), изјави дека не е виновен за злосторства против човештвото против Албанците, Србите и Ромите во Косово и Албанија, 1998-1999 година.

– Чесен Суде, обвинението е потполно неосновано. Изјавувам дека не сум виновен по ниту една точка од обвинението, рече Тачи (52), одговарајќи на прашањето на судијата на претходна постапка Николас Гијуа дали сака да се изјасни за вината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.