Црногорски бизнисмен однесе кривична пријава против црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ. Го обвинува за кривично дело – насилна промена на уставното уредување.

Во изјавата на неговиот адвокат се вели дека Ѓукановиќ повеќе пати повикувал на сила да се менуваат резултатите од парламентарните избори меѓу 30 август и 4 септември, иако декларативно прогласил пораз на ДПС на изборите, пренесува „Подгорица вести“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.