Денеска во судот во Хаг формиран за злосторствата на Косово почнува судењето на поранешниот лидер на УЧК Хашим Тачи. Овој процес беше вратен на почеток а сега е надополнет со нови докази.

На 54 годишниот Тачи ќе му се суди за злосторства против Срби кон крајот на деведесетите години како водач на т.н Дреничка група. Обвинението не ја опфаќа т.н жолта куќа каде биле вадени органи на Срби но опфаќа логори во Кукс, Албанија од каде жртвите биле носени на „операција“.

Тачи и неговата група се соочуваат со обвинние кое опфаќа речиси 100 убиства, киднапирања, прогон и мачење.Овие злосторства се квалификуваат, по шест точки, како злосторства против човештвото, а по четири точки, како воени злосторства.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.