Децата во Грција на возраст од 15 до 17 години, односно родени до 31 декември 2005 година од денеска можат да се пријават за доброволна вакцинација против Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

За имунизацијата, што ќе се врши со вакцината на Фајзер потребна е согласност од родител или старател, кој воедно треба да го придружува детето во центарот на вакцинација.

Имунизацијата на тинејџерите е по зеленото светло од Комисијата за вакцинација, од минатата седмица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.