Ахмет Месут Јилмаз, кој беше премиер на Турција во 90-тите години, починал во болница во Истанбул на 73 годишна возраст.

Началникот на болницата „Флоренс Најтингел“ д-р Озгур Самилгил соопшти за смртта на Јилмаз и додаде дека тој неколку години се борел со рак на белите дробови.

На 5. мај Јилмаз имаше операција на мозокот по што лекарите изјавија дека неговата состојба е стабилна.

Јилмаз е поранешен претседател на партијата Татковина, а беше назначен за премиер три пати меѓу 1991 и 1999 година, со вкупен мандат од две години.

Тој е роден на 6. ноември 1947 година, беше женет и имаше две деца, од кое едното почина во 2017 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.