Делта-сојот коси и меѓу младите, а а 26-годишно момче денеска почина токму на денот кога требаше да се ожени со својата животна избраничка, дознава порталот Новости.

Потврдено е дека делта-сојот влијае на помладата популација. Многу пациенти се на возраст меѓу 19 и 39 години. Апелот е младите да се вакцинираат и да се придржуваат кон мерките – изјави директорот на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, д -р Игор Галиќ.

Според податоците на Институтот од 16 септември, вкупниот број на смртни случаи поврзани со инфекција коронавирусот во Црна Гора од почетокот на пандемијата до денеска е 1822 луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.