На 74 годишна возраст синоќа почина најстариот син на првиот хрватски претседател Фрањо Туѓман, Мирослав.

Мирсолав починал во болница во Загреб од последици од коронавирус.

Името го добил по Мирослав Крлежа, а во Белград живеел до 1961 година, кога семејството се сели во Хрватска. Дипломирал филозофија и социологија на Филозофскиот факултет во Загреб.

Бил основач и прв директор на Заводот за информациони студии, а работел како редовен професор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.