Cрпската црква и народот сепак победија во Црна Гора. Денеска под силно полицико обезбедување на Цетиње беше устоличен српскиот митрополит Јоаникије.Тој со хеликоптер беше донесен во манастирот каде се одржа обредот.

Тој по устоличувањето изјави дека е среќен што разумот победил на крајот.

Знаеме дека поделбите во Црна Гора се вештачки предизвикани-изјави митрополитот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.