Денеска почнува да работи карантинот во белградскиот саем. Наместо во болници, полесно болните и оние со лесни симптоми за кои постои сомнеж дека можеби се носители на вирусот.

Поставени се околу 3000 кревети, оградени по неколку со параван за пациентите да имаат колку-толку приватност.

Тие добиваат чиста постелнина, шкафче, заеднички тоалети, и загреани постелнини.

Српските власти напоменуваат дека ова не е хотел и оти пациентите мора да бидат дисциплинирани.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.