Здружението „Спона“ од Македонија го известила САНУ за да реагира.

Д-р Виктор Савиќ од Институтот за српски јазик на САНУ и Одделот за српски јазик на Филолошкиот факултет во Белград за ТВ Прва изјави дека српскиот јазик, како и сите словенски јазици, потекнува од протословенскиот и дека во времето кога се формирал српскиот јазик, Бугарите воопшто не биле Словени. .

,,Бугарите дошле на Балканот подоцна од Србите и во тоа време тие припаѓале на турска група на луѓе, како и на некои други номади кои минувале низ овие предели.Словените кои се нашле на територијата на Бугарија во тоа време се асимилирале и почнале да се идентификуваат како Бугари, додека нашиот идентитет се формира исклучиво како српски”, наведува Савиќ.

„Српскиот народ не живее само во Србија и тие не се увезувани на територијата на Босна и Црна Гора, туку тие секогаш биле таму“, рече тој за ТВ Прва.

Еден дел од српските дијалекти припаѓа на дијалектите во регионот Призрен-Тимок, кои биле формирани на територијата на денешна Метохија, па миграциите се протегале до Софија, а малку на територијата на денешна Македонија, рече Савиќ, додавајќи дека Бугарите веруваат дека тој дијалект е всушност бугарски, бидејќи е со поеднставна граматичка структура и потсетува на нивниот јазик.

Според Савиќ, народниот е вистински јазик што се зборува на теренот, и тој додава дека хрватскиот, бошњачкиот и, како што вели, „т.н. црногорски“ се појавиле на теренот на српскиот народен јазик.

„Денес, секој политичар сака својата нација, без разлика како е формирана, да има свој јазик. И тие велат:„ Еве, го прогласуваме црногорскиот јазик, со ден или година на раѓање “, вели Савиќ.

Тој верува дека јазиците чиј датум на потекло е познат, „а има и други“, се јазичен и идентитетски инженеринг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.