Во Бугарија деновиве се изведува воената вежба „Swift Response“.  На вежбата американските војници предизвикале сериозен дипломатски скандал откако упаднале во една фабрика за преработка на масло која се наоѓала близу полигонот.

Со целосна воена опрема влегле во фабриката мислејќи дека се теротисти и ги преплашиле работниците и сопственикот.

Американската амбадата во Софија испратила официјално извинување со изговор дека станува збор за грешка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RT (@rt)

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.