Личниот курир на Земунскиот клан откри кој во 2000 година го киднапира синот на Лепа Брена, Стефан Живојиновиќ. Тоа бил  Средоје Шљукиќ Шљука од Звездарскиот клан.

Бев присутен кога од Владата го повикаа Душан Спасојевиќ и побараа веднаш да го вратат малиот Стефан! Полуде, викаше дека нема врска со тоа! Се заклучил во собата и се јавил, а кога дознал дека Шљука го направил тоа, рекол: „Па, ќе му ја ебам мајката! ‘. Подоцна наредил негова ликвидација .Душан тогаш збесна, викаше дека никогаш нема да зема пари од деца затоа што и самиот има деца, му викаше на тој човек од Владата-ракажува курирот Бојан.

Стефан тогаш имаше само осум години и го киднапираа пред семејната куќа.

Шљукиќ беше убиен во септември 2002 година во мафијашка пресметка.

 

 

Се сеќавам, по убиството на Шљука, Спасојевиќ  рече:

„Еве му ја мајката, нека киднапира деца сега

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.