Можноста за нов целосен карантин во Грција наесен, ја отфрли грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на денешната прес конференција, а паралелно изрази загриженост за намалениот број дневни вакцинации, јави дописничката на МИА од Атина.

Иако прес конференцијата беше за пожарите, сепак грчкиот премиер одговори и на прашања поврзани со ситуацијата со пандемијата во земјата.

-Нема да одим

За намалениот број дневни вакцинации рече дека е нешто што го загрижува, но додаде дека можеби тоа е поради летните одмори и истакна дека по 20 август кога веќе сите ќе почнат да се враќаат, Владата ќе направи нови напори да ги убеди граѓаните да се вакцинираат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.