Седумнаесетгодишно момче синоќа загина во тешка сообраќајна несреќа предизвикана од пијан возач. Како што пренесува хрватски „Вечерњи куст“, несреќата се случила околу 22.15 часот на крстосницата од улицата „Галдовачка“ и улицата „Браќе Перковиќ“ во Сисак, Хрватска. До несреќата дошло кога 36-годишен маж од Поповача управувал автомобил под дејство на 1,62 промили алкохол.

Пристигнувајќи на раскрсницата, поради несоодветна брзина, удрил во мопед управуван од 17-годишно момче, кое било запрено да пропушти возило од спротивниот правец. Од силината на ударот 17-годишникот починал на местото на настанот, додека мопедот бил фрлен на спротивната сообраќајна лента, каде во него удрил автомобил, нанесувајќи му полесни повреди на сопатничката во автомобилот.

Истрагата на местото на настанот ја водеше окружниот државен обвинител во Канцеларијата на државниот обвинител на округот Сисак. Од 22:25 до 3 часот државниот пат Д-36 е затворен за секаков сообраќај. По завршувањето на кривичната истрага, 36-годишникот ќе биде предаден на надзорникот на притворот на полициската управа Сисак-Мославина.

Како што дознава весникот во несреќата животот го загубил Свен Ованин, млад голман на јуниорската екипа и потенцијален првотимец на ШНК Франкопан од Галдово.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.