Бугарскиот премиер Кирил Петков им го честита Денот на Светите браќа Кирил и Методиј, бугарската азбука, образованието и културата и словенската литература, пренесуваат медиумите на таа земја.

Светите браќа Кирил и Методиј и го оставија во аманет на Бугарија најголемиот и највредниот дар – пишувањето „А“ и „Б“ кои денес ги користат над 200 милиони луѓе, азбука преку која ја оставаме најсветлата трага во светската историја.

24 мај е најсветлиот празник што нè прави горди што сме Бугари!“, нагласи премиерот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.