Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска ќе престојува во работна посета на Република Косово.

Од Кабинетот на претседателот информираат дека е предвидено во Приштина тој да се оствари средби со претседателката Вјоса Османи Садриу и со премиерот Албин Курти.

Во Пеќ, претседателот Пендаровски ќе ја посети Регионалната команда – Запад на КФОР, кадешто е предвидено да оствари средба со командантот полковник Франческо Ферара и со припадниците на македонскиот контингент во рамки на КФОР.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.