онтроверзниот турски бизнисмен Седат Пекер, кој во Турција важи за една од најважните фигури во „мафијашките операции“ од 90-тите години на минатиот век, најде засолниште во Косово и другите земји од Западен Балкан во последните две години, објави Радио Слобoдна Европа.

Тој има дозвола за привремен престој во Косово до крајот на годината власта во Македонија му даде и македонски пасош.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.