Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС.

Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот. До изборот на новиот поглавар на Српската православна црква (СПЦ), наследникот на патријархот Иринеј, неговите должности ќе ги извршува Синодот на СПЦ, со кој ќе раководи најстариот член. Изборот на патријарх се врши најдоцна во рок од три месеци од денот кога престолот на патријархот е испразнет. Правилата предвидуваат новиот патријарх да се избира на Собор, „на апостолски начин“, со ждрепка, помеѓу тројцата кандидати со најмногу гласови. За време на претходниот избор, најмногу гласови доби митрополитот Амфилохије.

По повод смртта на патријархот Иринеј, сочувство до Синодот на СПЦ, свештените лица, монаси и верниците на Српската православна црква испратија официјални лица на Србија и регионот, како и политички партии.

Во катедралната црква Свети Архангел Михаил во Белград се одржа помен за патријархот Иринеј.

Оваа година СПЦ беше скоро целосно обележана со коронавирусот. Неодамна почина митрополитот црногорски и приморски Амфилохије, претходно ваљевскиот епископ Милутин, а заразени се и повеќе епископи.

Српскиот патријарх Иринеј (90) умре утринава во Белград од компликации со коронавирусот, а во болница заврши четири дена по погребот во Црна Гора на митрополитот Амфилохије, кој почина на 30 октомври од последици од ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.