Српскиот државјанин Љуљзим Сулејмани (26) кој се најде во автобус на смртта со вереницата Медина Лутфи (25) од Куманово раскажува за она што се случувало внатре.

– Ужас. Најдобро го опишува она што сме го преживеале. Во тој автобус одекнуваа крв, оган, крици и крици додека јас во паника брзав да ја спасам главата на мојата сопруга Медина и мене. Благодарение на смиреноста, освен нас успеав да спасам уште шест лица – ја започнува својата исповед млад човек од околината на Прешево, кој помина без изгореници, но со повреди на раката – вели тој.

Преживеаниот Србин накратко го вратил филмот во точниот момент на несреќата.

– Сите спиеја, но јас поради некоја причина не можев. Возачот застана, го наполни резервоарот и продолжи понатаму. Во еден момент пукна гумата, автобусот нагло удри во ивицата, а од предниот дел на автобусот почнал да извива црн чад и избувнал пожар. Брзо го зедов чеканот кој секогаш постои во автобусите и го скршив задното стакло. Така ние и седевме на крајпт, успеавме да излеземе

Вели никогаш нема да ги заборави сликите на мајките кои врескаат и молат некого да им ги спаси децата.

– Чадот беше толку густ што штом стигна до нив, луѓето се онесвестуваа. Морничаво. Сите овие луѓе ги запознавме на таа мини екскурзија, се дружевме во тие четири дена во Истанбул. И сега, до крајот на мојот живот, нема да можам да ги заборавам сликите на мајките кои врескаат и молат некого да им ги спаси децата и така сите тие горат и исчезнуваат во оган и чад.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.