Првата надворешнополитичка посета на премиерот на Македонија е грешка. Првата посета требаше да биде во Романија, бидејќи доколку се исполни ветувањето дека ќе има 5 или 6 моста на реката Дунав до крајот на мандатот, најдоцна следната недела мора да бидеме подготвени со меѓувладин договор.

Ова го рече Томислав Дончев од ГЕРБ на прес-конференција во седиштето на партијата на актуелните теми на дневниот ред, јави БГНЕС.

Од партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов говореа главно за две теми – грешката во регистерскиот систем БУЛСТАТ, која стана јасна во саботата и министрите Надежда Јорданова и Божидар Бојанов дадоа прес-конференција и исплатата на повторно пресметаните пензии, која почна во петокот и помал износ за некои пензионери и покрај додатокот за ковид од 60 лева.

Премиерот Кирил Петков следниот вторник на 18 јануари ќе го посети Скопје соопшти владината прес-служба, повикувајќи се на изјавите на Петков за медиумите.

Повод за посетата е 30-годишнината од признавањето на независната македонска држава од Бугарија.

Треба да го промениме сфаќањето за тоа што навистина значи Република Македонија да преговара со ЕУ и да биде дел од неа во иднина. Да зборуваме за сите придобивки што ќе ги имаме и ние и РМ од овој процес, рече премиерот.

Посетата ќе означи нов почеток во развојот на билатералните односи меѓу Бугарија и Македонија и ќе ги претстави следните чекори што двете влади ќе ги преземат за решавање на отворените билатерални прашања, соопштија од владината прес-служба на Бугарија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.