Папата Франциск ги разлути властите во Приштина откако им порача дека Косово туку дека нејзината позиција е слична со таа на Каталонија.

Косово е област која и денеска во процесот на создавање на независност, област која се преправа-нагласи Папата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.