Бугарскиот претседател, Румен Радев одлуката на властите во Македонија да го избришат бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во Битола ја дефинира како израз на немоќ и паника.

Ова одекнува многу лошо во ЕУ. Оваа одлука е израз на паника и импотенција, бидејќи властите во Република Македонија мора конечно да признаат дека има македонски Бугари и бугарско присуство во Македонија не сега, туку со векови – веќе 1300 години. И бришењето на имињата на бугарските клубови нема да ја избрише цврстата определба на Бугарија и нашите европски партнери, Република Македонија, да ги вклучат Бугарите во нивниот устав – рече тој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.