По денешната маратонска седница на косовското Собрание, на кое на дневен ред беше ставена точката за гласање за доверба на Владата на Албин Курти, откако претходно тој без претходни конслултации го разреши министерот за внатрешни работи кадар на ЛДК на партијата на Иса Мустафа.

Вечерва со 82 гласа за, 32 гласа против и еден воздржан косовските народни избраници му изгласаа недоверба на владата на Албин Курти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.