Во Србија има малку места за нудисти, но доколку немате проблем со дивиот свет и сакате целосна приватност, тогаш постојат плажи кои може да бидат нудистичка.

Единствената целосно легална нудистичка плажа во Србија, барем во моментов, е онаа на „Белградско море“. Се наоѓа на новобелградската страна на Ада Циганлија и со години собира капачи кои сакаат слобода и природа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ada Nudisti (@nudisticka_plaza_ada)

Доколку сте некаде поблиску до Нови Сад и сакате да пливате на Дунав, најпозната е плажата низводно од Странд, на Бачката обала. Стационирана е во близина на викенд населбата Камењар.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @nudisticka_plaza_kamenjar

Друга, помалку позната нудистичка локација во овој реан, се наоѓа во близина на плажата Офичирач. И двете се подалеку од очите на јавноста, а натуристите најчесто одат таму со велосипед – имајќи предвид дека и се оддалечени околу три километри од центарот на градот.

Сличен тип на плажа се наоѓа на брегот на езерото Кудрешко во Смедеревска Паланка, иако и таму натуристите главно се држат настрана од луѓето во костими за капење.

Многумина тврдат дека жителите на Војводина понекогаш се чувствуваат удобно кон бреговите на плажите на Зрењанин. Станува збор за три езера кои се нарекуваат „Пескара“, а тоа всушност подразбира езера кои се наоѓаат на околу пет километри од центарот на градот и кои настанале поради долготрајна експлоатација на песок.

На најголемото, второ по големина, езерото „Чепел“ има плажа, погодна за риболов на крап, а мештаните знаат каде е најзгодно место за природно капење.

Според српските медиуми, југот на земјата е многу сиромашен кога се во прашање нудистичките локации, а единствената што некогаш постоела на Бованското езеро меѓу Сокобања и Алексинац одамна изумрела.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.