Горан Петронијевиќ, адвокат на Радован Карџиќ, ги пренел за РТРС првите зборови на поранешниот претседател на РС после изрекување на пресудата, со која е осуден на доживотна казна затвор.

Ова нема врска со правото, ова е нивна правда – рекол Караџиќ, според зборовите на Петронијевиќ.

Жалбениот совет во Хаг денска го осуди на доживотен затвор првиот претседател на Република Срапска, Радован Караџиќ за геноцид во Сребреница и злосторство против човештвото, кршење на законите и обичаите на војување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.