Малку е познато дека Жељко Ражнатовиќ Аркан бил син на истакната воена фигура и учесник во Втората светска војна – Веjко Ражнатовиќ, повоен полковник на авијацијата на ЈНА.

Иако Аркан ретко зборуваше за својот татко, тој го крсти својот син Вељко по него.
Кога шведскиот Интерпол побара од седиштето на 22 октомври 1974 година, да издаде „црвена потерница“ за Жељко Ражнатовиќ, белградскиот Интерпол ги извести другите земји дека во периодот од 1970-1972 година ова лице во Југославија беше осудувано неколку пати, прво како малолетник, а потоа како возрасен.

Пресудите беа донесени за „кражба, тешка кражба и вооружен грабеж“. Многу земји во светот го обвинија Аркан за уште осумнаесет години затвор. Тоа беше над неговата глава кога за првпат се врати во Белград од странство, во раните осумдесетти.

Приказната вели дека загрижениот татко Веjко Ражнатовиќ отишол кај Стане Доланц во 1972 година и го замолил да се грижи за синот. Доланц и Вељко биле добри пријатели и го извадил младиот Жељко од затвор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.