Бугарската министерка за надворешни работи Екатрина Захариева која е актуелна поради ветото за Македонија е во брак со Ангел Захариев од 2006 година. Се запознале уште додека таа студирала во Пловдив и меѓу нив се родила љубов.

Ангел е архитект кој има изработено голем број проекти за познати зданија во Бугарија. Ангел има 41 година и е четири години помлад од Екатерина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.