Хашкиот трибунал го осуди Ратко Младиќ на доживотен затвор врз осова на сведочењето на Марко Николиќ.

Тој е поранешен Комадант за безбедност на војската на Република Српска ко исто така беше осуден од Хаг, но одлежа само неколку години по што се пресели во Шведска.

Николиќ се пријави како сведок против Караџиќ и Младиќ, но за него судијката Приска Матимба Нијамбе од Замбија со големи букви напиша во пресудата дека „рацете му се во крв“.

Николиќ се појавува секаде каде што има убиства. Тој има ОГРОМЕН потстрек да лаже. Тоа му се исплатува – напиша во извештајот судијката Нијамбе.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.