Во последните 24 часа во Словенија беа потврдени осум нови случаи на коронавирус, врз основа на 440 тестирани примероци.

Така, вкупниот број заразени лица во земјата се зголеми на 1.849, пренесува СТА.

Нема смртни случаи во последните 24 часа, а 111 луѓе починаа од почетокот на епидемијата.

Во Словенија во моментов има 265 активни случаи на коронавирус, а во болниците има 17 пациенти.

СТА потсетува дека избувна помало жариште во градот Храстник минатата недела, како резултат на голема приватна прослава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.