Црногорската „тројка“ – Здравко Кривокапиќ, Дритан Абазовиќ и Алекса Бечиќ потпишаа, како што беше оценето во Црна Гора, историски договор за принципите на новата црногорска влада што ќе го наследи Мило Ѓукановиќ по 30 години на власт. Договорот го потпишале вчера, а денеска на прес-конференција ги соопштија деталите.

Меѓу основните принципи на преамбулата на договорот во кој Нова.рс имала увид се: Коалицијата останува посветена на членството на Црна Гора во НАТО и евроинтеграциите, Деполитизација на клучните институции работа поради бескомпромисна борба против организираниот криминал и корупцијата, Грбот, знамето и химната нема да се променат и нема повлекување на признавањето на Косово – тоа нема ни да се разгледува.

Исто така, новата црногорска власт се согласи да нема реванжизам кон припадниците на поранешната власт, дека сите закони ќе бидат донесени или ревидирани согласно европските стандарди, а малцинските партии ќе добијат понуда да учествуваат во владата.

Со ова, ние покажавме одговорност за историскиот момент во кој се наоѓаме. Овој договор е исто така најдобар одговор на подметнувањата и е потврда дека новата демократска влада ќе биде проевропска, прозападна, помирувачка, подготвена да им служи само на граѓаните и на државата. Нема промени, само зајакнување на надворешно-политичката моќ на патот на Црна Гора. Да се ​​победи корупцијата и да се спроведат реформите. Ние ќе го почитуваме Уставот на Црна Гора и не станува збор за промена на симболите. Немаме намера да се враќаме во минатото, туку сакаме да гледаме во иднината. Подаваме рака за соработка на сите морални и стручни лица, без оглед за кого гласале, изјави Бечиќ на прес конференцијата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.